MTK-Pohjois-Suomen johtokunta ja valtuuskunnan jäsenet

 

Johtokunta

 

 

 

Ylärivissä:  Sami Nivala, Tuomo Tamminen, Heikki Rintala, Eija Kodis ja Tuomas Laakkonen

Alarivissä: Samuli Leinonen, Jari Ahlholm ja Eija Komulainen. Kuvasta puuttuvat Esa Kemppainen ja Hanna Luukinen.

Jari Ahlholm, puheenjohtaja
050 533 9796
jari.ahlholm@mtk.fi

 

Vastuualue: Liiton johtaminen, tuotantotalous, markkinaedunvalvonta, tukipolitiikka
Yhdistykset: Kärsämäki, Haapavesi


Eija Komulainen, varapuheenjohtaja
040 533 2605
eija.komulainen@kuhmo.net

 

Vastuualue: Kansainvälisyys, kuluttajatyö, metsä, osaaminen ja hyvinvointi
Yhdistykset: Sotkamo, Kuhmo
 

Samuli Leinonen
040 526 6350
samuli.m.leinonen@gmail.com

 

Vastuualue: naudanlihantuotanto, emolehmät, luomu, veroasiat
Yhdistykset: Oulujokivarsi, Vaala, Keskipiste, Rantsila
 

Heikki Rintala
040 766 8563
heikki.rintala@hotmail.com

Vastuualue: Jäsenasiat, sika- ja siipikarja, kuluttajatyö
Yhdistykset: Haapajärvi, Pyhäjärvi
 

Eija Kodis
0400 581 950
eija.kodis@kotinet.com

Vastuualue: Maidontuotanto, marjanviljely- ja puutarhatalous, osaaminen ja hyvinvointi
Yhdistykset: Nivala, Merijärvi, Oulainen-Vihanti
 

Hanna Luukinen
045 679 1104
hannaluukinen@hotmail.com

Vastuualue:  Maidontuotanto, peruna, lammastalous
Yhdistykset: Alatemmes, Liminka, Tyrnävä, Temmes, Lumijoki, Oulunseutu, Iinseutu
 

Esa Kemppainen
050 546 8260
esa.kemppainen@hyrynsalmi.net

Vastuualue: poro, petopolitiikka, maaseutuyrittäjyys, huoltovarmuus (liiton pohjoisosat)
Yhdistykset: Ylä-Kainuu, Kajaani, Paltamo
 

Tuomas Laakkonen
0400 195 989
laakkonen.tuomas@outlook.com

Vastuualue: jäsenasiat, porot, riista, energia, bioenergia
Yhdistykset: Kuusamo, Taivalkoski, Pudasjärvi
 

Tuomo Tamminen
050 529 0059
tuomo.tamminen@kotinet.com

Vastuualue: metsä, hevoset, huoltovarmuus (liiton eteläosat)
Yhdistykset: Rannikko, Pyhäjoki, Hailuoto
 

Sami Nivala, nuorten edustaja
0400 531 834
saminivala@outlook.com

Vastuualue: maaseutunuoret, vilja, ympäristö- ja maapolitiikka, metsä
Yhdistykset: Nuorten kerhot, Rannikko

 

Edustajat MTK:n valtuuskunnassa

 

Jari Ahlholm (liiton pj.)
050 533 9796
jari.ahlholm@mtk.fi

varalla:
Hanna Luukinen
045 679 1104
hannaluukinen@hotmail.com

 

Eija Komulainen (liiton varapj.)
040 533 2605
eija.komulainen@kuhmo.net

varalla:
Esa Kemppainen
050 546 8260
esa.kemppainen@hyrynsalmi.net

Valtuuskunnan jäsenet ja varajäsenet sekä erovuoroisuudet:

Laura Mulari
050 342 3803
laura.mulari@gmail.com
erovuorossa: 2020

Sauli Joensuu
040 560 7948
sauli.joensuu@olkijoenmetalli.net
erovuorosssa: 2021

Jukka Ojantakanen
040 738 4375
ojantakanen@hotmail.com
erovuorossa: 2020

Varajäsenet kutsumajärjestyksessä ja erovuoroisuudet:

Ossi Erkkilä
040 758 7124
ossi.erkkila@kotinet.com
erovuorossa: 2021

Petteri Heikkinen
040 403 2753
petteri.heikkinen2@gmail.com  
erovuorossa: 2021

Outi Komulainen
045 112 8968
akonlahti@co.inet.fi 
erovuorossa: 2020