MTK-Pohjois-Suomen johtokunta ja valtuuskunnan jäsenet

 

Johtokunta 2021

 

Jari Ahlholm, puheenjohtaja
050 533 9796
jari.ahlholm@mtk.fi

Vastuualue: Liiton johtaminen, tuotantotalous, markkinaedunvalvonta, tukipolitiikka
Yhdistykset: Kärsämäki, Haapavesi

Eija Komulainen, varapuheenjohtaja
040 533 2605
eija.komulainen@kuhmo.net

Vastuualue: Petopolitiikka, kuluttajatyö, metsä, osaaminen ja hyvinvointi, lomitus, kuntapolitiikka
Yhdistykset: Sotkamo, Kuhmo

Samuli Leinonen
040 526 6350
samuli.m.leinonen@gmail.com

Vastuualue: naudanlihantuotanto, emolehmät, luomu, veroasiat
Yhdistykset: Oulujokivarsi, Vaala, Keskipiste, Rantsila, Iinseutu

Heikki Rintala
040 766 8563
heikki.rintala@hotmail.com

Vastuualue: Jäsenasiat, kuluttajatyö, petopolitiikka
Yhdistykset: Haapajärvi, Pyhäjärvi

Elina Junttila
040 760 2558
elina.junttila@huitinholstein.net

Vastuualue: Maidontuotanto, osaaminen ja hyvinvointi, lomitus, lampaat, hevoset
Yhdistykset: Nivala, Merijärvi, Oulainen-Vihanti

Hanna Luukinen
045 679 1104
hannaluukinen@hotmail.com

Vastuualue:  Maidontuotanto, peruna, maaseutunuoret
Yhdistykset: Alatemmes, Liminka, Tyrnävä, Temmes, Lumijoki, Oulunseutu,

Timo J. Korhonen
050 521 7999
tmi.timo.korhonen@gmail.com

Vastuualue: kasvinviljely, avomaanvihannesviljely, maaseutuyrittäjyys, huoltovarmuus
Yhdistykset: Ylä-Kainuu, Kajaani, Paltamo

Tuomas Laakkonen
0400 195 989
laakkonen.tuomas@outlook.com

Vastuualue: jäsenasiat, porot, riista, bioenergia
Yhdistykset: Kuusamo, Taivalkoski, Pudasjärvi

Tuomo Tamminen
050 529 0059
tuomo.tamminen@kotinet.com

Vastuualue: metsä, sika- ja siipikarjatalous,huoltovarmuus (liiton eteläosat)
Yhdistykset: Rannikko, Pyhäjoki, Hailuoto

Sami Nivala, nuorten edustaja
0400 531 834
saminivala@outlook.com

Vastuualue: maaseutunuoret, vilja, ympäristö- ja maapolitiikka, metsä
Yhdistykset: Nuorten kerhot, Rannikko

 

Edustajat MTK:n valtuuskunnassa

 

Jari Ahlholm (liiton pj.)
050 533 9796
jari.ahlholm@mtk.fi

Eija Komulainen (liiton varapj.)
040 533 2605
eija.komulainen@kuhmo.net

varahlö:
Hanna Luukinen
045 679 1104
hannaluukinen@hotmail.com

varahlö:
Timo J. Korhonen
050 521 7999
tmi.timo.korhonen@gmail.com

Valtuuskunnan jäsenet ja varajäsenet sekä erovuoroisuudet:

Laura Mulari
050 342 3803
laura.mulari@gmail.com
erovuorossa: 2022

Sauli Joensuu
040 560 7948
sauli.joensuu@olkijoenmetalli.net
erovuorosssa: 2021

Jukka Ojantakanen
040 738 4375
ojantakanen@hotmail.com
erovuorossa: 2022

Varajäsenet kutsumajärjestyksessä ja erovuoroisuudet:

Ossi Erkkilä
040 758 7124
ossi.erkkila@kotinet.com
erovuorossa: 2021

Outi Komulainen
045 112 8968
akonlahti@co.inet.fi 
erovuorossa: 2022

Petteri Heikkinen
040 403 2753
petteri.heikkinen2@gmail.com  
erovuorossa: 2021