MTK-Pohjois-Suomen johtokunta ja valtuuskunnan jäsenet

MTK-Pohjois-Suomen johtokunta ja valtuuskunnan jäsenet

 

Johtokunta

 

Ylärivissä: Samuli Leinonen, Sami Nivala, Tuomo Tamminen, Heikki Rintala

Alarivissä: Tuomas Laakkonen, Eija Komulainen, Jari Ahlholm, Eija Kodis

Jari Ahlholm, puheenjohtaja
050 533 9796
jari.ahlholm@mtk.fi

 

Vastuualue: Liiton johtaminen, tuotantotalous, markkinaedunvalvonta, tukipolitiikka
Yhdistykset: Kärsämäki, Haapavesi


Eija Komulainen, varapuheenjohtaja
040 533 2605
eija.komulainen@kuhmo.net

 

Vastuualue: Kansainvälisyys, kuluttajatyö, metsä
Yhdistykset: Sotkamo, Kuhmo
 

Samuli Leinonen
040 526 6350
samuli.m.leinonen@gmail.com

 

Vastuualue: naudanlihantuotanto, emolehmät, luomu, veroasiat
Yhdistykset: Utajärvi, Vaala, Keskipiste, Muhos
 

Heikki Rintala
040 766 8563
heikki.rintala@hotmail.com

Vastuualue: Jäsenasiat, sika- ja siipikarja, kuluttajatyö
Yhdistykset: Haapajärvi, Pyhäjärvi
 

Eija Kodis
0400 581 950
eija.kodis@kotinet.com

Vastuualue: Maidontuotanto, marjanviljely- ja puutarhatalous, osaaminen ja hyvinvointi
Yhdistykset: Nivala, Merijärvi, Oulainen-Vihanti
 

Hanna Luukinen
045 679 1104
hannaluukinen@hotmail.com

Vastuualue:  Maidontuotanto, maaseutunuoret, peruna, lammastalous
Yhdistykset: Alatemmes, Liminka, Tyrnävä, Temmes, Lumijoki, Oulunseutu, Iinseutu
 

Esa Kemppainen
050 546 8260
esa.kemppainen@hyrynsalmi.net

Vastuualue: poro, petopolitiikka, maaseutuyrittäjyys, huoltovarmuus (liiton pohjoisosat)
Yhdistykset: Ylä-Kainuu, Kajaani, Paltamo
 

Tuomas Laakkonen
0400 195 989
laakkonen.tuomas@outlook.com

Vastuualue: jäsenasiat, porot, riista, energia, bioenergia
Yhdistykset: Kuusamo, Taivalkoski, Pudasjärvi
 

Tuomo Tamminen
050 529 0059
tuomo.tamminen@kotinet.com

Vastuualue: metsä, hevoset, huoltovarmuus (liiton eteläosat)
Yhdistykset: Raahenseutu, Ruukki, Pyhäjoki, Hailuoto
 

Sami Nivala, nuorten edustaja
0400 531 834
saminivala@outlook.com

Vastuualue: vilja, ympäristö- ja maapolitiikka, metsä
Yhdistykset: Nuorten kerhot, Siikajoki

 

Edustajat MTK:n valtuuskunnassa

 

Jari Ahlholm (liiton pj.)
050 5339 796
jari.ahlholm@mtk.fi

varalla:
Hanna Luukinen
045 679 1104
hannaluukinen@hotmail.com

 

Eija Komulainen (liiton varapj.)
040 533 2605
eija.komulainen@kuhmo.net

varalla:
Esa Kemppainen
050 546 8260
esa.kemppainen@hyrynsalmi.net

Valtuuskunnan jäsenet ja varajäsenet sekä erovuoroisuudet:

Laura Mulari
050 342 3803
laura.mulari@gmail.com
erovuorossa: 2020

Ari Varis
0400 966 184
ari.varis@pp.inet.fi
erovuorosssa: 2019

Jukka Ojantakanen
040 738 4375
ojantakanen@hotmail.com
erovuorossa: 2020

Varajäsenet kutsumajärjestyksessä ja erovuoroisuudet:

Urpo Heikkinen
0400 688 585
urpo.heikkinen@gmail.com  
erovuorossa: 2019

Outi Komulainen
045 112 8968
akonlahti@co.inet.fi 
erovuorossa: 2020

Sauli Joensuu
040 560 7948
sauli.joensuu@olkijoenmetalli.net

erovuorossa: 2020