Maaseutunuorten toiminta

Ota rohkeasti meihin yhteyttä!

Maaseutunuoret - nuoret ja lupaavat - ovat osa MTK-järjestöä. Maataloustuottajien yhdistyksissä toimii maaseutunuorten kerhoja, maataloustuottajien liitoissa ja keskusliitossa on maaseutunuorten valiokunnat.

Kerhoissa toiminta on hauskaa yhdessäoloa, ammattiasioita ja kouluttautumista järjestötyöhön. Maaseutunuoret tekevät opinto- ja tutustumismatkoja ja järjestävät juhlia ja tapahtumia.

Maaseutunuorten valiokunta nostaa esiin nuorten näkökulmia ajankohtaisiin asioihin ja vie niitä eteenpäin järjestössä. Lisätietoja nuorten toiminnasta voit kysyä kenttäpäällikkö Jari Ahlhomilta, p. +358503398150, jari.ahlholm(a)mtk.fi.

Pohjois-Suomen maaseutunuorten valiokunta 2023

MTK-Pohjois-Suomen maaseutunuoret löytyy myös Facebookista ja Instagramista. MTK Pohjois-Suomen liiton johtokunnan edustajana valiokunnassa toimii Sami Nivala, +358400531834, sami.nivala(at)mtk.fi. Muut valiokunnan henkilöt ovat:

Topi Puurunen (pj), Oulunseutu, +358504364398, topipuu(a)gmail.com

Petteri Heikkinen (varapj), Oulunseutu, +358504032753, petteri.heikkinen2(a)gmail.com

Jaakko Kielenniva, Kärsämäki, +358505765150, teerimaentila(a)gmail.com

Lauri Heinioja, Haapavesi, +358442623834, lauri.heinioja(a)kotinet.com

Venla Kanniala, Rannikko, +358405438338, venla.kanniala(a)gmail.com

Tanja Kemppainen, Vaala, +358453554515, tanjakemppainen2(a)gmail.com

Tuukka Kivioja, Rantsila, +358407167068, tuukka_kivioja(a)hotmail.com

Heikki Mannermaa, Rannikko, +358407398453, mannermaa.hjm(a)gmail.com

Matti Rantala, Liminka, +358440120496, rantalan.matti(a)outlook.com

Esa Runtti, Rannikko, +358440271766, esa.runtti(a)gmail.com

Kalle Yrjänä, Rannikko, +358445910516, yrjanakalle1(a)gmail.com

Jari Ahlholm, sihteeri, +358503398150, jari.ahlholm(a)mtk.fi

 

Facebook ryhmä: MTK-Pohjois-Suomen maaseutunuoret

Instagram: @PSManut

Maaseutunuoret - Suomen suurin kaveriporukka

Tutustu nuoriin ja lupaaviin, maaseutunuorten omilla valtakunnallisilla nettisivuilla:

Maaseutunuoret

Kuva: Pohjois-Suomen maaseutunuorten valiokunnan järjestäytymiskokous Ruukin Vauhtimajalla 2.2.2022 (kuvassa vasemmalta oikealle: Matti Rantala, Kalle Yrjänä, Sirpa Laitinen (toimihenkilö), pj Topi Puurunen, Meri-Tuuli Kemppainen (toimihenkilö), Venla Kanniala, vpj Petteri Heikkinen, Heikki Mannermaa, Sami Nivala ja Tuukka Kivioja)

Jäsenille

Hei maaseutunuori, liity Pohjois-Suomen maaseutunuorten whatsapp-ryhmään

Ryhmä on tarkoitettu vain MTK Pohjois-Suomen jäsenille, maaseutunuorille (eli alle 35v). Ryhmään linkataan nuorille ajankohtaisia koulutuksia ja webinaareja. Pääset viestimään muiden alueen maaseutunuorten kanssa. Ryhmässä ilmoitetaan myös kaikista maaseutunuorien tapahtumista. Kirjautuneena jäsenenä saat näkyviin whatsapp-ryhmän osallistumislinkin.