Maaseutunuorten toiminta
 

Maaseutunuoret - nuoret ja lupaavat - ovat osa MTK-järjestöä. Maataloustuottajien yhdistyksissä toimii maaseutunuorten kerhoja, maataloustuottajien liitoissa ja keskusliitossa on maaseutunuorten valiokunnat.

Kerhoissa toiminta on hauskaa yhdessäoloa, ammattiasioita ja kouluttautumista järjestötyöhön. Maaseutunuoret tekevät opinto- ja tutustumismatkoja ja järjestävät juhlia ja tapahtumia.

Maaseutunuorten valiokunta nostaa esiin nuorten näkökulmia ajankohtaisiin asioihin ja vie niitä eteenpäin järjestössä. Lisätietoja nuorten toiminnasta voit kysyä järjestöagrologi Sirpa Laitiselta, 044 339 2319.

Pohjois-Suomen maaseutunuorten valiokunta 2022

MTK-Pohjois-Suomen maaseutunuoret löytyy myös Facebookista ja Instagramista:

Nimi puhelin sähköposti
Topi Puurunen (pj), Oulunseutu +358504364398 topipuu@gmail.com
Petteri Heikkinen (varapj), Oulunseutu +358504032753 petteri.heikkinen2@gmail.com
Kyösti Eskola, Kärsämäki +358442919592 kyosti.eskola97@gmail.com
Lauri Heinioja, Haapavesi +358442623834 lauri.heinioja@kotinet.com
Venla Kanniala, Rannikko +358405438338 venla.kanniala@gmail.com
Tanja Kemppainen, Vaala +358453554515 tanjakemppainen2@gmail.com
Tuukka Kivioja, Rantsila +358407167068 tuukka_kivioja@hotmail.com
Heikki Mannermaa, Rannikko +358407398453 mannermaa.hjm@gmail.com
Matti Rantala, Liminka +358440120496 makr96@gmail.com
Esa Runtti, Rannikko +358440271766 esa.runtti@gmail.com
Kalle Yrjänä, Rannikko +358445910516 yrjanakalle1@gmail.com
Sirpa Laitinen, sihteeri +358443392319 sirpa.laitinen@mtk.fi

Facebook ryhmä: MTK-Pohjois-Suomen maaseutunuoret

Instagram: @PSManut

 

Maaseutunuoret - Suomen suurin kaveriporukka

Tutustu nuoriin ja lupaaviin, maaseutunuorten omilla valtakunnallisilla nettisivuilla:

Maaseutunuoret

Jäsenille

Hei maaseutunuori!

Tämä on tarkoitettu vain MTK:n jäsenille, maaseutunuorille (eli alle 35v). Ryhmään linkataan nuorille ajankohtaisia koulutuksia ja webinaareja. Pääset viestimään muiden alueen maaseutunuorten kanssa. Ryhmässä ilmoitetaan myös kaikista maaseutunuorien tapahtumista. Kirjautuneena jäsenenä saat näkyviin whatsapp-ryhmän osallistumislinkin.