Valiokunnat

MTK-Pohjois-Suomi ja MTK Lappi: liittoryhmittymän valiokunnat

 

  • Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta
  • Jäsenpalvelut- valiokunta
  • Kasvinviljelyvaliokunta
  • Kotieläinvaliokunta
  • Maaseutunuorten valiokunta
  • Maankäyttö- ja ympäristövaliokunta
  • Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta
  • Porot- valiokunta

Lisäksi listalla on MTK-Pohjois-Suomen oma

  • Metsävaliokunta

 

Valiokuntien kokoonpano ja henkilöiden yhteystiedot:

 

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjäjyysvaliokunta

 

Tarmo Turunen

Oulunseutu +358400610000 tarmo.turunen@mail.suomi.net
Panu Jaakonaho Haapajärvi +358443053887 pjaakonaho@hotmail.com
Tuula Korvajärvi Paltamo +358503576501 info@holltalli.fi
Pauliina Räisänen Sotkamo +358405937675 raisanen.pauliina@gmail.com
Ari Ruotsalainen Rovaniemi +358400292180 ari.ruotsalainen@pp7.inet.fi
Tuomo Marttila MHY Länsi-Pohja +358503305751 tuomomarttila@hotmail.com
Matti Tyhtilä, sihteeri MTK P-Suomi +358405649804 matti.tyhtila@mtk.fi

 

Osaaminen ja hyvinvointi -valiokunta

 

Riitta Kähkönen Kuhmo +358407360795 riitta.kahkonen@luukku.com
Taina Laukkanen-Ervasti Kuusamo +358405623282 tainalaukkanen@msn.com
Eija Kodis Nivala +358400581950 eija.kodis@kotinet.com
Sanna Marjala Raahenseutu +358445804901 s.marjala@luukku.com
Sakari Manninen Rovaniemi +358404809915 sakke.manninen@hotmail.com
Heikki Moilanen MHY Ylä-Kainuu +358405678920 heikki.moi@gmail.com
Sirpa Laitinen, sihteeri MTK-P-Suomi +358443392319 sirpa.laitinen@mtk.fi

 

Maaseutunuorten valiokunta

 

Taru Vähäsöyrinki, Pj Pyhäntä +358451149740 taru.vahasoyrinki@gmail.com
Hanna Luukinen, Vpj Liminka +358456791104 hannaluukinen@hotmail.com
Tauno Paakkari Ruukki +358407787750 taunopaakkari@gmail.com
Sauli Joensuu Raahenseutu +358405607948 sauli.joensuu@olkijoenmetalli.net
Tanja Kemppainen Vaala +358453554515 tanjakemppainen2@gmail.com
Topi Puurunen Oulunseutu +358504364398 topipuu@gmail.com
Suvi Moilanen Ruukki +358408214995 suvi.palokankaanmaatila@gmail.com
Johanna Malinen Kuhmo +358445150409 johanna.malinen@suomi24.fi
Kyösti Eskola Nivala +358442919592 kyosti.eskola97@outlook.com
Tomi Tyni Taivalkoski +358414682361 tynitomi@gmail.com
Jaana Juvani, sihteeri  MTK-P-Suomi +358504756345 jaana.juvani@mtk.fi

 

Kotieläinvaliokunta

 

Outi Piukkala Pyhäjoki +358405861289 opiukkala@gmail.com
Samuli Leinonen Vaala +358405266350 samuli.m.leinonen@gmail.com
Mika Piirainen Kuhmo +358442918548 mika.piirainen@kotikone.fi
Tuomo Tamminen Raahenseutu +358505290059 tuomo.tamminen@kotinet.com
Hanna-Mari Kasurinen Inari-Utsjoki +358405625816 hkasurinen@hotmail.com
Petri Leinonen Tornio +358405818477 petri.leinonen@elomestari.fi
Jaana Juvani, Sihteeri MTK-P-Suomi +358504756345 jaana.juvani@mtk.fi

 

Jäsenpalvelut -valiokunta

 

Päivi Sivonen Kajaani +358505144907 paivi.sivonen@kajaani.net
Mika Koukkari Vaala +358405649267 mika.koukkari1@gmail.com
Liisa Ojantakanen Rantsila +358503079824 liisaojantakanen@gmail.com
Päivi Lepistö Raahenseutu +358405910343 lepistopaivi@gmail.com
Hanna-Mari Kasurinen Inari-Utsjoki +358405625816 hkasurinen@hotmail.com
Pirkko Ruotsalainen MHY Pyhä-Kala +358405885704 pirkko.ruotsalainen@suomi24.fi
Sirpa Laitinen, sihteeri MTK-P-Suomi +358443392319 sirpa.laitinen@mtk.fi

 

Maankäyttö- ja ympäristövaliokunta

 

Sami Nivala Raahenseutu +358400531834 saminivala@outlook.com
Urpo Heikkinen Oulunseutu +358400688585 urpo.heikkinen@gmail.com
Heikki Rahko Paltamo +358400281344 heikki.rahko@mtk.fi
Merja Korpi Ylitornio +358405918370 merja.korpi@pp.inet.fi
Pekka Lehto MHY Rovaniemi +358400393899 pekka.lehto@keskusta.fi
Matti Tyhtilä, sihteeri MTK-P-Suomi +358405649804 matti.tyhtila@mtk.fi

 

Kasvinviljelyvaliokunta

 

Tapio Tuhkanen Kajaani +358445544159 tapio.tuhkanen@kajaani.net
Kati Mattila Raahenseutu +358405128584 katik.mattila@gmail.com
Jyrki Nykänen Sotkamo +358405446554 jyrki.nykanen@sotkamo.net
Ilkka Matinolli Tyrnävä +358500588066 ilkmatin@dnainternet.net
Petri Leinonen Vaala +358400379107 petrii.leinonen@gmail.com
Rauno Haapala Ruukki +358505365827 rauno.haapala@kotinet.com
Matti Tyhtilä, sihteeri MTK-P-Suomi +358405649804 matti.tyhtila@mtk.fi

 

Metsävaliokunta

 

Veli Määttä MHY-Kuusamo +358400203921 veli.maatta@pp2.inet.fi
Heikki Moilanen MHY-Ylä-Kainuu +358405678920 heikki.moi@gmail.com
Matti Heikkilä MHY-Siikalakeus +358408391835 matti.heikkila@huumola.com
Juha Sipola MHY Oulunseutu +358403556853 amk.sipola@luukku.com
Tuomo Tamminen Raahenseutu +358505290059 tuomo.tamminen@kotinet.com
Eija Komulainen Kuhmo +358405332605 eija.komulainen@kuhmo.net
Heikki Rahko, sihteeri MTK metsälinja +358400281344 heikki.rahko@mtk.fi
Markku Ekdahl MTK metsälinja +358403576377 markku.ekdahl@mtk.fi
Matti Tyhtilä MTK-P-Suomi +358405649804 matti.tyhtila@mtk.fi

 

Porotalousvaliokunta

 

Henri Hentilä Kuusamo +358405774296 henri.hentila@gmail.com
Lassi Keränen Ylä-Kainuu +358400185258 lassi.keranen@hyrynsalmi.net
Heikki Putula Pudasjärvi +358451119821 heikki.putula@netti.fi
Tuomo Leinonen Simo +358407261884 tuomoleinonen@elisa.fi
Heikki Lehtiniemi Posio +358400159984 heikki.lehtiniemi@hotmail.com
Terho Tennilä Itä-Lappi +358400308679 t.tennil@gmail.com
Kaija Kinnunen, sihteeri MTK-Lappi +358400397336 kaija.kinnunen@mtk.fi