Sisältöjulkaisija

Matti Tyhtilä

Toiminnanjohtaja

Liiton johtaminen ja toimintojen kehittäminen, Maatalous- ja ympäristöpolitiikka, Johtokunnan sihteeri, Sidosryhmäyhteistyö ja jäsenetusopimukset

040 564 9804, matti.tyhtila@mtk.fi

Markku Karjalainen

Kenttäpäällikkö, toimipaikka Kajaanin toimisto

Järjestöasiat, yhdistysten toiminnot ja niiden kehittäminen, Sosiaalipolitiikka ja hyvinvointi, Porotalousasiat, Jäsenrekisteri

040 539 1623, markku.karjalainen@mtk.fi

Sirpa Laitinen

Järjestöagrologi, hankepäällikkö HYMYT -hanke

Maaseutunuorten toiminta, Netti- ja facebooksivujen päivitys, Luomu ja lähiruoka.

044 339 2319, sirpa.laitinen@mtk.fi

Liisa Pennanen

Toimistoassistentti.

Taloushallinto, kirjanpito, laskutus, Liittotili, Lahjatavaratilaukset, Tiedottaminen

050 349 2623, liisa.pennanen@mtk.fi

Heidi Kumpula

Hankevetäjä (MaaseutuHarava -hanke), Toimipaikka Kajaanin toimisto.

MaaseutuHarava- hankeasiat

0400 218 720, heidi.kumpula@mtk.fi

Markku Ekdahl

Kenttäpäällikkö/metsäasiantuntija, Toimipaikka Oulun toimisto.

040 357 6377, markku.ekdahl@mtk.fi

Heikki Rahko

Kenttäpäällikkö/metsäasiantuntija, Toimipaikka Kajaanin toimisto.

0400 281 344, heikki.rahko@mtk.fi

Organisaatio

Organisaatio

MTK-Pohjois-Suomen asioita hoitaa kymmenjäseninen johtokunta. Sen jäsenet valitaan liiton syyskokouksessa kolmivuotiskaudeksi kerrallaan. Johtokunta valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan ja asettaa tarpeen mukaan valiokuntia ja työryhmiä.

Ylintä päätösvaltaa MTK:ssa käyttää valtuuskunta. MTK-Pohjois-Suomella on valtuuskunnassa oman jäsenmääränsä perusteella neljä jäsentä. Liiton johtokunnan puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja ovat valtuuskunnan jäseniä automaattisesti.

MTK-Pohjois-Suomen alueella toimii 32 maataloustuottajien yhdistystä, lyhyemmin tuottajayhdistystä.

Tuottajayhdistykset ovat maanviljelijöiden, metsänomistajien ja maaseutuyrittäjien paikallisia etujärjestöjä ja vaikuttajia. Yhdistykset järjestävät monipuolisesti paikallistason toimintaa ja tilaisuuksia jäsenilleen saunailloista retkiin ja virkistyspäiviin.